(ne zcela) Bleskově: 50. týden

Lokomotiva Brno, ilustrační foto.Hrálo se:

V neděli se v Brně hrálo 5. kolo krajského přeboru družstev, čekal nás brněnský tým Lokomotivy E. Zápas to byl zajímavý a proto poruším pravidla sekce Bleskově a lehce vám přiblížím, jak celá událost probíhala.

Zápasu předcházela sobotní šachová příprava týmu v Brně. Proč ne ve Znojmě? Protože polovina týmu je z Brna a blízkého okolí, já jsem Brňák napůl (nebo spíš na čtyři sedminy? :-) ) a Dočmen se Světlou si udělali návštěvu Dominika. Odpoledne den před zápasem volal Martin, že se zdravotně necítí nejlépe a tak bylo potřeba kontaktovat Lydku, která byla shodou okolností o víkendu v Brně. Bohužel, Lydka měla vyplý telefon. Naštěstí po zapojení řetězu lidí (kupodivu především z Lokomotivy) jsme Lydku informovali o potřebě přítomnosti jejího šachového umu na zápase :-)

Příprava byla příjemná, zkušení hráči z předních šachovnic nás připravovali na naše soupeře. Analýzy zahájení byly zevrubné, varianty docházely až do koncovek :-)

Zápas byl napínavý a ještě napínavý kupodivu je. Ale nebudu předbíhat, vše vylíčím postupně.

Jelikož to mám do hrací místnosti kousek, přišel jsem pozdě. Poprvé ve své šachové kariéře :-) Proti mně seděl známý šachový historik, sběratel partií a autor mnoha reportáží a fejetonů, Jan Kalendovský. Po úvodních pár tazích jsem se v duchu radoval, že příprava předchozího dne nebyla zbytečná - na šachovnici jsem měl variantu zahájení, na kterou jsem se připravoval a mám ten pocit, že i Světlana vedle mě vedla hru do struktur, které byly rozebírány.

Rozložení sil v našem týmu jasně předurčuje plán - přední šachovnice musí vyhrát co se dá a zadní musí uhrát alespoň něco. První myslím dohrál Luboš Michalčák, s přehledem zvítězil. Plán se zatím plní :-) Dominik v pravděpodobně horší pozici úspěšně reklamoval remízu trojím opakováním pozice. Mezitím to začínalo vypadat bledě s druhou polovinou šachovnic. Šimon s Lydkou postupně prohráli a Světla měla nejasnou pozici (věž a nějaké pišky za dvě figury). Já jsem z lepší pozice nedokázal vykřesat žádnou další výhodu a chvíli před první časovou kontrolou soupeř pozici vyrovnal a nabídl mi remízu. Po propočtech kapitánstva jsem remízu přijal. Světla bohužel v časové tísni přehlédla kombinaci, takže jsme již ztratili čtyři body. Nyní tedy nemůžeme vyhrát, tak snad alespoň remíza. Hraje se na prvních dvou šachovnicích, kde bojuje Dočmen a Luboš Riška. Dočmen vyhrál, můžete si prohlédnout jeho partii s výbornou analýzou. Luboš se snažil vyhrát, bohužel ale soupeř kladl tuhý odpor a musel se spokojit pouze s remízou.

Celkem jsme tedy prohráli 3,5:4,5. Ale to není konec, během partie se stala drobná, avšak z pohledu oficiálních pravidel závažná, nepříjemnost. Hráč Lokomotivy na druhé šachovnici v průběhu partie vytáhl telefon a pravděpodobně jej vypínal a přitom mobil pípl. Rozhodčí nic neslyšel, proto se domluvilo, že se bude pokračovat a tato skutečnost se uvede do zápisu o utkání a bude se řešit podáním oficiální žádosti o změnu výsledku. Necháme se tedy ještě překvapit, jaká bude dohra celého incidentu“ a jak celý zápas dopadne. Shodou okolností se v diskuzi na webu jihomoravského svazu diskutuje o přiměřenosti onoho mobilového pravidla...

V nejbližších týdnech nás čeká:

Stromek, Ježíšek, cukroví, Silvestr, pár vánočních turnajů a především šachový den. A odmlka rubriky Bleskově, která se vrátí až v novém roce.

Štítky: 

Přidat komentář

Filtered HTML

  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Each email address will be obfuscated in a human readable fashion or, if JavaScript is enabled, replaced with a spam resistent clickable link. Email addresses will get the default web form unless specified. If replacement text (a persons name) is required a webform is also required. Separate each part with the "|" pipe symbol. Replace spaces in names with "_".
  • Povolené HTML značky: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <br> <p>
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.

BBCode

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • You may use these tags: [pgn]
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA
Tato otázka je tu na rozeznání, zda jste člověk a nebo robot.
Vyplňte prázdné pole.