3. kolo KP mládeže

Jak již každý ví, v sobotu bylo 3. kolo KP mládeže konané již tradičně v klubovně Lokomotivy Brno. Sestava se nám sešla: Já(Kuba), Lucka, Radek, Filip a Ondra.

Sraz byl jako minule v 7:30, já, jelikož jsem minule dorazil tak tak, jsem dnes byl na srazu první s 10 minutovým náskokem. Začali jsme se postupně scházet a jeli jsme do Brna. Cesta byla jako vždy krkolomná. 

Dorazili jsme do Loko-Brno, tak, že jsme zanedlouho začali hrát 1. kolo. V prvním kole jsme měli podle povzbudivých slov Vojty: "První kolo bude oddechové, takové na rozehrání..." soupeře porazit, ale nebylo tomu tak od začátku! Jako první se něco vážného dělo na 2. šachovnici, tedy u Lucky, která ztratila dámu. Zápas se ze začátku pro nás vyvíjel špatně, protože Lucka nakonec neustála tuto pozici bez dámy a bylo to 1:0, ale nakonec jsme udrželi koncentraci a dotáhli jsme zápas do vítězného konce (to jsme nevěděli, že bude jediný).

 

Druhé kolo jsme hráli s klubem ze Zastávky u Brna, který byl před tímto srazem třetí. Bohužel začátek byl opět v náš neprospěch, po pár chybkách se rozpadla hra Filipa a Radka, kteří tedy prohráli a už to s námi vypadalo zle. Jenže, Ondra vyhrál další partii a měli jsme hned větší naději, Lucka to dotáhla také do vítězného konce a hned byl zápas vyrovnaný ba jsme měli i psychicky navrch, jelikož soupeři po našem dorovnání znejistěli a znervózněli. Já jsme nakonec tento obrat nedokončil, ale i tak jsem rád za remízu moji a našeho týmu se Zastávkou.

Třetí kolo jsme hráli opět proti slabšímu týmu. Tým z Vyškova, ale překvapil svým výkonem, Filip a Radek prohráli, ale i když prohráli, jako správní šachisté podporovali psychicky zbytek týmu. Ondra na 5. šachovnici opět nezklamal a uhrál bod, takže jsme snížili na 2:1 a už to opět vypadalo nadějněji, Lucka v této době měla kvalitu navíc a já jsem nestál taky špatně, takže z toho moha být výhra. Lucka ovšem pustila svého soupeře k iniciativě a byl na světě obrat v partii. Já jsem mezitím zlepšoval svoji pozici.Lucka později přišla o na začátku získanou kvalitu a pozice se jí pomalu, ale jistě hroutila .Za to já (musím se pochválit :D) jsem pozici zlepšil natolik, že jsem přešel do protiútoku. Lucka nakonec po urputném boji prohrála. Já už jsem jen mohl kosmeticky upravit výsledek svým zabodováním. Snažil jsem se, ale nakonec jsem přehlédl banální věc, která soupeři zajistila remízu. Takže 3,5:1,5.

Poslední čtvrté kolo jsme hráli se silným Veselím. Z první věty je poznat, že to nebylo jednoduché. Mé osobní pocity před touto partií byly hrozné, proti mě seděl někdo o dost silnější než já, což bylo asi u všech členů výpravy, ale já jsem navíc měl za sebou opravdu těžké partie, které následovaly bezprostředně za sebou, takže jsme zdržovali i jiné hráče, kteří čekali na to, až "ňákej Marek" dohraje. No, před partií jsem byl už velice unaven, jelikož 4 kola za den vážných partií je záhul, takže jsem to hrál docela laxně. Jako již tradičně mezi prvními skončil Radek a Filip, bohužel bez bodu, ale Ondra na poslední nezklamal a vyhrál, takže opět jsme se mohli přiblížit k výhře. Na prvních dvou šachovnicích vypadal stav docale utěšujícně, já jsem měl v té době piška víc (později 2) a Lucka se docela dobře prala s pro ni nevýhodnou pozicí. Já jsem po zdlouhavém boji nakonec partii dovedl do vítězného konce. Po partii jsem zjistil, že jsem hrál se skoro 1600, tak jsem si oddychl. Po mém dohrání si Radek neustále četl knihu Bohové Olympu a Ondra se zjevně nenudil díky hraní Němek, díky kterým nebylo možné v sále udržet klid. Lucka s vypětím sil bojovala o každé políčko na šachovnici, ale nakonec neprohrála bitvu se soupeřem, ale časem, který byl pro ni v této partii neúprosný.

Nakonec jsme skončili pátí, tedy o místo níže než po 2. srazu, ale i tak jsme spokojení, protože jelikož to byla naše 1. účast, tak jsme ukázali, že příští rok by jsme to mohli vyhrát.

Po skončení jsme se vydali na občerstvení do Vaňkovky, jelikož to byl velice náročný den, tak jsme se pořádně nadlábli a spěchali domů. Vojta s námi bohužel jet nemohl, protože zítra se hraje velice důležitý zápas s Loko F, který je pro nás možná postupový. Proto všichni zítra po celý den fanděte našim šachistům, aby se to vydařilo!

Komentáře

Obrázek uživatele Vojta

Připojuji odkaz na výsledky:

http://db.chess.cz/soutez.php?sid=1179

A taky mrkněte na fotky našich bojovníků:

http://sachyznojmo.cz/content/krajsky-prebor-mladeze-sraz-treti

Jinak já moc děkuju všem našim hráčům za reprezentaci klubu. Moc jste mě potěšili, že jste zabrali a i když se některé zápasy nevydařily úplně nejlíp, výsledky byly i tak pěkné!

Tak teda příští rok plánujem to první místo a postup, jo? ;-)

Budou někde výsledky jednotlivců? Chtěl bych se podívat na svůj výkon a jestli se mi případně zvedne elo. Díky

Obrázek uživatele Vojta

V databázi, kterou jsem odkazoval v minulém komentáři, si můžeš kliknout na hráče a zobrazí se ti jeho úspěšnost a změna ela. Celková změna ela ale není platná, dívej se jen na přídavky za partie s elisty (a pronásob koeficientem rozvoje, který máš 25).

Já bych jen dodal, k jinak pěkné reportáži plné osobních dojmů, že v posledním utkání ŠK Znojmo-ŠK Veselí nad Moravou, by možná nebylo od věci partii Konvičková L. - Macek L. nejdříve rozebrat a pak by možná pisatel zjistil, že i když to Lucie Konvičková prohrála na čas, (jak zde zmiňuje) měla již prohranou pozici. Dva spojení pěšáci se nedali udržet a jeden by došel do dámy tak či onak. Objektivně je tedy potřeba přinzat, že ji soupeř přehrál.  

Na první desce 100 bodů v ELO navíc opravdu nic neznamená a mezi mládežníky jsou běžné kolísavé výkony. 

To, zda má někdo ELO 1100 či 1500 je v této soutěži úplně jedno a nepřikládal bych k tomu žádnou důležitost. Znám děti co běžne přehrávají své soupeře s ELem daleko vyšším, než mají ony samy. Je to "jen nějaké" číslo. Jinak ale slušný výkon. :-)

Také přeju mnoho zdaru v dalším ročníku.

http://sachyvacenovice.blog.cz/

Obrázek uživatele Vojta

Souhlasím s tím, že partie Lucky s Lukášem byla objektivně prohraná. Reportáž Kuby M. je poznamenaná děním "okolo" partie - já jsem se domníval, že výsledek zápasu je pro nás důležitý a může ještě pohnout s konečným pořadím (až doma jsem zjistil, že tomu tak nebylo). Proto instrukce ode mě byly snažit se uhrát co nejlepší výsledek. Lucka byla už předchozími koly unavená a proto jsme oceňovali (a já se trochu cítil provinile), že se snažila i tuto horší pozici nějak "ustát".

Ano, elo je jen statistická veličina a proto není potřeba hrát odevzdaně se silnějšími soupeři a nebo podcenit papírově slabšího soupeře. Na druhou stranu, ačkoli je výkonnost hráče kolísavou veličinou a elo ne vždy vystihuje aktuální sílu hráče, pořád vystihuje dobře průměrnou výkonnost hráče, a to více přesněji s více odehranými partiemi.

Přidat komentář

Filtered HTML

  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Each email address will be obfuscated in a human readable fashion or, if JavaScript is enabled, replaced with a spam resistent clickable link. Email addresses will get the default web form unless specified. If replacement text (a persons name) is required a webform is also required. Separate each part with the "|" pipe symbol. Replace spaces in names with "_".
  • Povolené HTML značky: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <br> <p>
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.

BBCode

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • You may use these tags: [pgn]
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA
Tato otázka je tu na rozeznání, zda jste člověk a nebo robot.
Vyplňte prázdné pole.